Ettevalmistusrühma "heli ja täht th" logopeedilise tunni kokkuvõte "Heli. Y-täht Logopeedilise tunni heli ja täht th".

21.02.2024 Kanalisatsioon

Eesmärgid: Tugevdage helide õiget hääldust th kõnes õppida määrama hääliku asukohta sõnades, moodustama nimisõnast omadussõna, kooskõlastama omadussõna nimisõnaga, arendama kirjeldava jutu kirjutamise oskust.

KLASSI EDENDUMINE

I. Organisatsioonimoment.

Logopeed pakub istet sellele, kes vastab:

  • mis vahe on helil ja tähel?
  • millised helid on olemas (vokaalid, kaashäälikud);
  • miks neid vokaalideks nimetatakse;
  • kes oskab nimetada sõna, mille esimene häälik on täishäälik;
  • rääkida kaashäälikutest;
  • mõtle välja sõnu, mis algavad kaashäälikuga.

II. Uue materjali õppimine.

1. Õpetaja abi laseb vaikselt klassiruumi paberlennuki. Ja see näitab kaarti, kus asub kirst koos aardega. Etteantud marsruuti järgides (näiteks: kaks sammu aknast ette, üks samm paremale, kolm edasi jne) leiavad lapsed rinnakorvi.

2. Logopeed soovitab rinna avamiseks mõistatada mõistatuse:

"Saba on õues,
Nina kennelis.
Kes keerab saba,
Ta tuleb sisse."

3. Lapsed teevad kordamööda rinnalt pilte (T-särk, madu, kastekann, liim, tramm, pink, balalaika, mesitaru, papagoi, varblane, kohvikann, jogurt) ja panevad need molbertile, öeldes, mis on näidatud pilt.

Logopeed. Mis heli nendes sõnades leidub? (Heli th)

4. Heli omadused th : see heli on kaashäälik, kõlav, alati pehme.

5. Määrake heli asukoht th igas sõnas.

Igal lapsel on laual "kõnejoonlaud". 1 . Lapsed töötavad iseseisvalt, kommenteerib üks laps.

Sõnad viitamiseks: liim, sipelgas, papagoi, T-särk, pink, varblane, jood, teekann, ait, joonlaud, tramm, trollibuss, Dunno, jogurt, kangelane.

III. Kirja tutvustamine th.

1. Logopeed soovitab vaadata kirja ja vastata, kuidas see välja näeb, mis kiri.

    Y Kuidas JA oma märkmikusse
    To Y mitte segi ajada JA,
    Kirjutage ülaossa linnuke."

2. “Prindi” kiri th märkmikus.

3. "Arva ära sõna" (tähed on erineva kõrgusega).

    A kay M ja T-särk

Logopeed. Tulemuseks on märkmikus sõna "print".

4. Sõna “särk” kõlasilbiline analüüs.

Üks laps saab tahvlil olevast sõnast aru. Samal ajal laotavad kõik lapsed selle laudade taha. Tahvli juures olev laps jagab sõna intonatsiooniliselt silpideks, määrab häälikud järjestikku, nimetab neid eraldi, iseloomustab neid (vokaal, kaashäälik, kõva või pehme) ja tähistab vastava kiibiga.

Logopeed. Millisesse järgmistest jaotistest: "Nõuenõud", "Mööbel", "Rõivad", "Transport", kas sõna MIKE kuulub?

IV. Kehalise kasvatuse minut.

Liigutuste jäljendamine: mütsid, sallid, mantlid, sallid, labakindad. Tõmblukkude, nööpide kinnitamine, kingapaelte sidumine.

V. Teadmiste kinnistamine teemal “Riietus”:

1. Mäng "Mida see kaalub?" Mis seal on?"

Logopeed annab lastele pilte riietest. Flanellgraafil on pilt kapist. Iga laps nimetab oma pildil olevaid riideid, näidates samas ära nende asukoha kapis (riputa või pane riiulile).

  • Ühe riideeseme kirjeldus skeemi järgi (1. värv; 2. materjal; 3. rõivaosad; 4. rõivaste hooajalisus; 5. kellele riietus on mõeldud; 6. toimingud riietusega 2. Ülesanne on sooritatakse ahelas (üks laps alustab ja teine ​​jätkab).
  • Logopeed kutsub lapsi üles lauset kuulama, leidma selles vea ja seda õigesti hääldama.
  • a) Olyal /talvel/ on müts ja kasukas.
    b) Mašal on /kevad/ mantel.
    c) Suvel pani Anya /valge/ kleidi selga.

VI. Õppetunni kokkuvõte.

Logopeed. Millist heli me täna kohtasime? ( th) Pidage meeles sõnu, mis sisaldavad seda heli.

1 "Kõnerida" on kaart, millel on kiip, mis määrab hääliku asukoha sõnas (algus, keskel, lõpp)

2 Tkachenko T.A. Kui koolieelik räägib halvasti. – Peterburi: Aktsident, 1998. – 112 lk, 33 l. ill.: li.

Kirjaoskuse tund 1. klassis.

Teema: Y-tähe, th, heli [th] tutvustamine.

    Org moment.

Õppetund algab.

Poistele on see kasulik:

Püüan kõigest aru saada

    Emotsionaalne seisund.

Kuidas sa end täna kooli tulles tundsid?

    Soojendage.

Kas usute, et vene keeles on 10 vokaali?

Vene keeles on ka 10 täishäälikut?

Kas vene tähestikus on 34 tähte?

kas ь tähistab kaashäälikut?

kas P-täht järgneb O-tähele?

kas U-täht on täishäälik?

    Sissejuhatus tunni teemasse.

    Paaristöö – Teie laudadel on ümbrikud tähtedega M I C Y

Vaata tähti. Mõelge, milline täht siit puudu on ja miks.

(Y – pole veel uuritud) Jäta see kiri praegu kõrvale. Tehke ülejäänud tähtedest sõna. Lugege seda. (Pall)

    Kuulake S. Marshaki luuletust ja mõelge, milline heli selles luuletuses üsna sageli esineb.

Mu rõõmsameelne helisev pall,

Kuhu sa põgenesid?

Kollane, punane, sinine,

Ei saa sinuga sammu pidada!

(Heli [Y])

    Tunni teema edastamine õpilaste poolt.

Mis te arvate, miks ma valisin tunni alustamiseks sellised ülesanded?

(Tutvume Y-tähega, th)

Näidake kirja, mille lauale panite. See on täht, mida kasutame heli [Y] tähistamiseks.

Tähte Y nimetatakse "ja lühike"

Y, nagu Y teie märkmikus.

Et Y-d I-ga segi ei ajaks,

Kirjutage ülaossa linnuke.

Kas peame tutvuma Y-tähega?

Sina ja mina oleme juba päris palju tähti õppinud ja oskame palju sõnu lugeda. (Vaja.)

Ja milleks? Äkki saame ilma temata hakkama? (Peate õppima uusi sõnu.)

Lugesin hiljuti ühelt Interneti-leheküljelt, et vene keeles on ainult 74 sõna, mis algavad Y-tähega. Mõtlesin, mis need sõnad on? Kas vene keeles on tõesti 74 Y-tähega algavat sõna või on need kõik välja mõeldud? Otsisin ja leidsin!

Loomulikult on valdav enamus sõnadest pärisnimed ehk siis inimeste nimed, asulate või muude geograafiliste objektide nimed.

Seal on üsna palju Y-ga algavaid sõnu:

Jogurt, jood ja sõna jooga.

Kirjutame "Y" lõppu ja keskele:

Tee, juhuslik, salajane, ekstra.

Täht "Ja lühike" on vene, ukraina, valgevene ja bulgaaria tähestikus. Varem oli see ka serbia keeles, kuid asendati iotagaJ.

Märk Y pärineb kirikuslaavi kirjast, mis tähistab I-tähe ja lühendi märgi kombinatsiooni. I ja Y kirjaviiside range eristamine tekkis rohkem kui 400 aastat tagasi. Hiljem kaotati kõik ülaindeksid, kuid 1735. aastal see märk taastati. Ja meie tähestiku ametlik täht Y sai alles 100 aastat tagasi.

    Tunni planeerimine.

Mida sa tahaksid täna tunnis kindlasti saada?

    Töötage tunni teemaga.

Mäng "Äratundmine".

Tunneme sõnades ära heli [Y]. Kui kuulsite heli [th] - plaksutage, kui mitte - pange käed lauale:

rebane, teekann, kiir, nägu, kaevandus, ööbik, buss, kaval, õunad, auto, madu, tee, pall, kastekann, kuusk.

Mäng "Asenda heli". Asendage sõna keskel olev heli Y-ga:

tass - kajakas leska – kastekann

käpp - laika jõgi - latt

moshka – pesu sotka – pasknäär

jackdaw – nut river – rack

Silpide ja sõnade lugemine tähega Y . (Interaktiivne tahvel)

Kirjeldage heli [th]. Milline ta on? (Nõus, heliseb, pehme)

    FÜÜSILINE MINUT

Kuidas sa elad? - Nagu see!

Kuidas läheb? - Nagu see!

Kuidas sa jooksed?

Kas sa magad öösel?

Kuidas sa seda võtad?

Kuidas sa annad?

Kuidas sa vaikid?

Kuidas sa ähvardad?

Kuidas sa istud?

    Töö õpikuga.

    Töö illustratsioonidega .

Kuidas nimetada ühe sõnaga illustratsioonil kujutatud inimesi?

(Sõdurid, sõdalased...)

Miks me näeme siin sõdalasi erinevates mundrites ja erinevat tüüpi relvadega? (Erinevate aegade sõdalased Vene armees)

Meie riik on väga suur ja seetõttu on välismaalased korduvalt püüdnud vallutada osa Vene maast. Kuid meie armee on alati olnud tugev ega lasknud vaenlastel oma maid vallutada.

Kuidas nimetati iidsete sõdalaste riideid? (Ketipost)

Mis kaitses su pead? (kiiver)

Illustratsiooni ülemine osa kujutab sõdurit tsaar Peeter Suure armees. Neil on täiesti erinev kuju.

Kas leiate siit tänapäeva sõdalase?

    Loe lugu lk 35.

    Vaadake järgmisel leheküljel olevat illustratsiooni. Kas võib öelda, et see kujutab ka sõdalast? (See on võimalik, kuid ta ei võitle enam, sest on vana.)

    Lugege illustratsiooni all olevat teksti.

Kes oli sõja ajal vanaisa?

(Snaiper.)

Kes onsnaiper ? (Inimene, kes on hea laskur.)

Mis sõna on sõna snaiper sünonüüm? (laskja)

Millise medali anti vanaisale? ("Julguse eest")

(Slaidid)

Medal “Julguse eest” antakse isikliku julguse ja vapruse eest, mis on üles näidatud kodumaa kaitsmisel ja sõjalise kohustuse täitmisel lahingutes vaenlastega või meie Isamaa piiride kaitsmisel.

Medal "Julguse eest" kantakse vasakul pool rinnal. Kui sõdalasel on muid ordeneid ja medaleid, siis medal “Julguse eest” asub ordenite järel, kuid enne teisi medaleid.

Seda medalit autasustatakse peamiselt lihtsõduritele ja seersantidele, harvem nooremohvitseridele. Igal medalil on oma number.

Mõtle, midasünonüümid Kas saate kasutada sõna "julgus"?

(julgus, vaprus, sihikindlus, julgus, kangelaslikkus, kartmatus...) - ainult 18 sünonüümi!

Mida ütleb ema vanaisa kohta?

Kuidas sa sellest lausest aru saad?

    Võimlemine silmadele.

Lugesime kaua

Poiste silmad on väsinud.

    Kaetud materjali tugevdamine.

1) Töötage paaris

Näitan teile sõnadiagrammi ja te otsite kaartidelt sõna, mis sellele skeemile sobib.

SÕJAKANGELAS SÕDAJASNIPER

Mis te arvate, miks me ikkagi eksime sõna häälikulise koostise määramisel? (Raske. Ei ole tähelepanelik.)

2) Antonüümide mäng.

SUUR – VÄIKE KÕRGE – MADAL

KÕVER – SIRGE VALGE – MUST

KITSAS – LAI KAUGEL – LÄHEDAL

LÜHIKE – PIKK PAKS – ÕHUKE

    Mõistatused. Töötage rühmades.

    Peegeldus.

Täna klassis kohtusime...

Kordasime...

Ma tegin seda...

Mul ei õnnestunud...

Minu tuju tunni lõpus...

    Kodutöö.

Lugege uuesti lugu oma vanaisast, pidage meeles sõna julgus sünonüüme.

Aitäh hea tuju, suurepärase töö eest! Täna sinaHästi tehtud!!!

Korrigeerivad ja arendavad ülesanded:

1. Õpetage lapsi tähelepanelikult kuulama täiskasvanute kõnet ning mõistma õigesti leksikalisi ja grammatilisi konstruktsioone.
2. Õpetage lapsi õigesti hääldama heli [Y].
3. Parandada analüütiliste ja sünteetiliste tegevuste oskusi.
4. Jätkake lause analüüsimise õpetamist ja selle diagrammi koostamist.
5. Õppige sõnu teisendama.
6. Parandada hääliku koha määramise oskust sõnas.
7. Arenda sõrmede peenmotoorikat.

Tunni edenemine.

Organisatsiooniline moment.

Logopeed: Täna tunnis tutvume veel ühe huvitava heli ja tähega. Noh, kõigepealt mängime.

1. Didaktiline harjutus "Mis on õige?"

Logopeed. Nimetan ettepanekut ja teie kuulake tähelepanelikult. Kui kõik on õigesti öeldud, siis ära tõsta midagi, aga kui on viga, siis signaalmärk ja parandame lause.

Vankrit veab hobune.
Kass püüdis hiire kinni.
Peale talve tuli suvi.
Latern on tänava poolt valgustatud.
Jalakäija ületab teed.

2. Tutvumine heli [Y].

Logopeed. Poisid, kuulake sõnu ja mõelge, kuidas need on sarnased.

Varblane, oja, takjas, ööbik.

Logopeed: kes arvas ära, kuidas sõnad on sarnased? Mis on nende sõnade viimane heli? (heli [th].) Rääkige meile, mida teie keel, huuled ja hambad seda heli hääldades teevad?

Iseloomustame seda heli. Milline ta on? (konsonant)

Miks? (hääldamisel tekib suhu takistus). Peate meeles pidama, et see heli on alati pehme. Kuidas me seda määrame? (roheline ruut).

3. Esitage "Näita rohelist ruutu, kui kuulete heli [Y]".

Logopeed: näidake ruutu, kui kuulete heli [Y].

- [th], [a], [e], [th] jne. (helide seeriast);
- tee, mo, ai, sina, oh, hei, see jne. (silpide seeriast);
- T-särk, maja, varblane, part, maius, tee jne. (sõnareast).

4. Hääliku koha määramine sõnas.

Logopeed. Teie ees on pildid. Nimetagem need kõik.

Ja nüüd teevad kõik ainult selle pildi, mille nimi sisaldab heli [th].
- Ütle mulle, mida sa võtsid. (Lapsed panevad kordamööda oma pildile nime.)
- Märkige pilvedele heli [Y] koht oma sõnas.
- Vaatame, mida sa tegid.

5. Y-tähe tutvustamine.

Logopeed. Kirjalikult tähistatakse heli [Y] tähega ... (Y). (näitades trükitud tähte Y).

Millistest elementidest see kiri koosneb?
- Teie ees on paberitükk. Otsige üles.

6. Nende kohta ettepanekute ja diagrammide koostamine.

Logopeed: kuulake sõnu ja tehke neist ilusaid õigeid lauseid.

Jänku, istu, bush, all.

Millise ettepaneku saate? (Jänku istub põõsa all.)
- Mitu sõna selles on? (neli). Mis on esimene sõna? Teiseks? Kolmandaks? Neljandaks?
- Kasutame triipe selle ettepaneku diagrammi koostamiseks.

Samamoodi analüüsime lastega järgmisi lauseid:

Tramm, mine kiiresti.
Kajakas, meri, lend, üle.

7. Sõnade teisendamine.

Logopeed. Poisid, lugege sõna. (MIKES).

Eemaldame sõnast tähe "Y". Mis sõna see saab olema? (MAKI).
- Loeme veel ühe sõna. (JAYS). Eemaldage täht "Y", mis juhtub? (MAHLAD). Millise tähe me eemaldasime? Millist heli see esindab?

8. Sõnade häälikuline analüüs.

Logopeed: Võtame nüüd tähtedega kaardid ja analüüsime sõna MAI. Mitu häälikut selles sõnas on? (kolm). Mis on esimene heli? ([m]).

Kuidas me seda diagrammil tähistame? (sinine ruut). Miks? (Ta on kõva kaashäälik). Mis on teine ​​heli? ([A]). Kuidas me seda tähistame? (punane ruut). Miks? (Ta on täishäälik). Mis on järgmine heli? ([Y]). Kuidas me seda märgistame? (roheline ruut). Miks? (see on pehme kaashäälik).

Proovige nüüd sõna TEA ise parsida.
- Vaatame, mis sul on? (Üks laps selgitab oma nimetust).

9. Tunni kokkuvõte.

Logopeed. Millist heli me täna tunnis õppisime? Mis heli see on? Miks? Mis tähte see tähistab?

Svetlana Smirnova, logopeed, MBDOU
"Lasteaed nr 7 kombineeritud tüüp"
Pikalevo

Kirjaoskuse tund 1. klassis

Teema: " Tähed Yy, heli [y , ] , ”.

Tunni eesmärk:õpilaste väärtushoiaku kujundamine hääliku [th] määratluse kohta sõnades, tähtedes J, y.

Tunni eesmärgid:

1. Hariduslik:

    õpetada ühetasandiliste sõnamudelite põhjal hääliku [th] rõhuasetusega hääldust;

    sõnade häälikuvormi ümberkodeerimine tähevormiks kahetasandiliste sõnamudelite alusel;

    sõnade silbide kaupa lugemine ja õigekiri;

2. Arendav: arendada kõnet, foneemilist kuulmist, mõtlemist.

3. Hariduslik: kasvatada akadeemilise töö kultuuri, rasket tööd ja soovi vanemaid aidata.

Planeeritud tulemused.

Teema: tundma, eristama ja tuvastama heli [th] sõnades, tähtedes Y, th; hääldada rõhuga häälikuid, osata lugeda silpe, etteantud tähega sõnu, eristada häälikuid ja tähti.

Metasubjekt:õpikuga töötamise tehnikate väljatöötamine (vajaliku teabe väljavõtmine, töö heli-tähtmudelite, illustratsioonide, diagrammidega). Selliste üldiste tegevusvõtete nagu võrdlemine, üldistamine, analüüs, vaatlemine ja järelduste tegemise oskus kujunemine.

Isiklik: kasvatusülesande vastuvõtmine, väärtushoiaku kujundamine töösse, ümbritseva looduse ilusse.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

Alustame kirjaoskuse õppetundi. - Loe vanasõna.

Slaidil: Lugema ja kirjutama õppimine on alati kasulik.

Vanasõna.

Miks peab inimene olema kirjaoskaja?

Tõepoolest, kirjaoskamine on väga oluline.Samuil Yakovlevich Marshak kirjutas: "Sa ei saa juua ilma lugemise ja kirjutamiseta, te ei saa süüa, te ei saa väraval numbreid lugeda."

2. Kasvatusprobleemi püstitamine, tunni teema ja eesmärkide määramine.

1) Kordamine.

- Räägi mulle, mida sa viimases õppetunnis õppisid.

Milliseid helisid sa eile tuttavad olid? [р] [р´]

Millist tähte me tähistame? ("er")

Milliseid helisid tähistab täht "er"? Näita nende helide helimustreid. (kaks kaashäälikut: kõvahäälne [p] ja pehmehäälne [р´])

Tooge näiteid iga hääliku sõnade kohta.

- Uurime selle õppetunni teemat.

- Arva ära mõistatused, vasta kooris:

"Ma ei lenda soojadesse piirkondadesse,
Elan katuse all.
Kas läheduses on kass? Ära ole pelglik!”
- Nii et ta säutsus... (Varblane)

Märkamatu välimusega lind,
Laulab okste vahel
Nii et ahhetame: “Lõppude lõpuks see
Häälekas…..( KOOS tina)».

Ütle otse:

Laula, laula, ööbik, laula, laula, lõbutse!

Millist häält sa nende sõnade lõpus kuulsid?

Arva ära, mis on tunni teema. (Y-täht või heli[th , ] .)

Kontrollime oletust. Ava oma õpik leheküljele 35. Vaata lehekülge 35, uuri seda.

Mida huvitavat märkasite? (üks helimudel)

Millised küsimused teil on? (Kui küsimusi ei teki, jätkame tööd ja küsimused tekivad töö käigus.)

Nimeta tunni teema. (Y-täht ja selle heli[th , ] .)

Määrake tunni eesmärgid. ( Tutvuge uue häälikuga, tähega, mis seda häält esindab, õppige häälikut sõnades tuvastama. Lugege antud tähega silpe, sõnu.)

3. Õpiprobleemi lahendamine.

-Millist heli esindab õpiku vasakus ülanurgas olev mudel? (häälne pehme kaashäälik).

- Kontrollime, kas see mudel tähistab heli [th , ]

Sihtmärk: hääliku-tähe helimudeli eraldamine sõnast, hääliku iseloomustamine.

Arva ära mõistatus. (ekraanil) Õpilane loeb.

Maailmas on armas kodu
See maja lõhnab nagu mesi,
Ja elanikud sumisevad rõõmust,
Nad toovad teie majja maiustusi,
Ravib meid hiljem.
Arva ära, milline maja? (U lei)

Mis on taru?

(Taru on mesilaste elamiseks spetsiaalne seade.)

Ütleme sõna. Mitu häält on sõnas? (4)

Teeme viimase heli. Mis heli see on? [th , ]

Öelge heli [th] mitu korda. Määrake, kuidas õhk hääldamisel kaela läbib; Kuidas seda heli tekitatakse: kõva või pehme. Tehke vajalikud järeldused.

Järeldus: (Hääliku [th] hääldamisel kohtab õhk barjääri, takistust. See tähendab, et see on kaashäälik. Kõrvas kostab helin. See tähendab, et tegemist on kõlava heliga [th] - hääldatakse pehmelt, mis tähendab, et see on pehme.)

Kirjeldage lühidalt heli [th]. (Kaashäälik, pehme, hääleline.) Näidake selle heli helimudelit.

Mõelge välja lause sõnaga mesipuu.( Mesilased elavad tarus.)

Kuidas me nimetame rühma moodustavat mesilaste perekonda?

Ütleme sõna. (Roy.)

Mitu häälikut selles sõnas on? (3)

Võrrelge sõnade "taru" ja "sülem" viimaseid helisid. Kirjeldage heli.

Kas see on raske? (Ei)

Sai teada, et heli [th , ] on näidatud konsonanthäälse pehme heli mudeliga? (Jah). See tähendab, et oleme saavutanud ühe tunni eesmärkidest.

FÜÜSILINE MINUT

Tõuse püsti ja järgi käske:

„Kummerda! Tõmba end üles! Kükita! Raputa pead! Pöörake ümber! Pilgutage! Naerata! Istuge!”

- Mis heli igal meeskonnal on? [th , ]. Milline ta on?(Kaashäälik, heliline, pehme.)

4.Sissejuhatus kirja.

Sihtmärk: tutvustage tähte, määrake selle koht tähestikus.

Uurige, milline täht tähistab heli [th , ]?

- Ava TÄHESIK (lk 127), leia Y-täht, näita seda naabrile.

- TO Mis on Y-tähe number? (11)

(õpilane näitab ekraanil, nimetab ja näitab tähti naabreid.)

Konsonandi heli, heliline, pehme [th] tähistatakse tähega Y või I-short.

Kus on kiri? (I-tähe järel, vahel JA ja K.)

Võrrelge tähti ja n-d. Mida sa oskad öelda? (neil on samad elemendid).

Tehke oma elementidest täht Y. Töötage paaris.

(üks inimene juhatuses).

Võrrelge oma tööd tahvlil oleva näitega;

Luuletuse lugemine ekraanilt:

Ja - pane vöö peale,
N – vöö peale
N-täht on täpselt peale pandud
I täht diagonaalselt
Anna talle müts
Y-täht muutub lühikeseks!

Mis tööd see kiri teeb? (Tähistab pehmet heli.)

Sai teada heli tähistava tähe nime [th , ]. Miks me kohtusime Y-tähega?(selle tähega sõnu kirjutada ja lugeda).

5. Teadmiste süsteemi kaasamine, kinnistamine.

Kust võib ühes sõnas leida täht ja häälik [th]? . Nimetage Y-tähega algavad sõnad.

Kuulake sõnu.

Mäng "Tuvasta heli ära"

– plaksutage käsi, kui kuulete sõnades heli [th"]; kui ei, siis pöörake keha ja käsi:

"Rebane, husky, mängija, T-särk, jogurt, nägu, kraanikauss, ööbik, buss, trollibuss, käärid, varblane, auto, madu, maius, tee."

Seega tervitasime uue kirja kõla.

Aga kes teab, kas Y-tähega algavaid sõnu on vene keeles vähe?

Kuulake luuletust ja pidage meeles neid sõnu.

"Y"-ga algavaid sõnu on väga vähe:
Jogurt, jood ja sõna jooga.
Tavaliselt kirjutame lõppu "Y":
Või kuuleme seda keskelt.

Milliseid sõnu mäletate?

Individuaalne töö(tekst kaardil) - 3 inimest loevad lõigu kaupa

Kust tuleb jood?

Jänes kartis oma elus kõige rohkem hunti, hiir kartis kassi ja mõned kriimustatud lapsed kartsid Yodat. Teda nähes hakkavad nad karjuma ja poevad voodi alla peitu. Kuid kui poleks olnud joodi, ei paraneks kriimud pikka aega. Joodi pole vaja ainult kriimustuste raviks.

Kui õhus, vees ega toidus pole joodi, hakkavad inimesed haigestuma. Enamik joodi leidub merevees ja mereõhus. Seda seetõttu, et meres kasvavad vetikad, mis sisaldavad palju joodi. Just nendest vetikatest valmistatakse tehases joodi.

Suures sügavuses soolases vees koguvad vetikad vaevaliselt joodi, teadmata, et mõned lapsed peavad seda oma suurimaks vaenlaseks.

Mida huvitavat sa joodi kohta õppisid?

Kuidas on mereõhk kasulik? (Sisaldab palju joodi).

-Ava õpiku lk 35 uuesti.

Miks on kaks erineva suurusega tähte?

Millistel juhtudel on suur Y-täht kasulik? (Lause alguses)

Loeme Y-tähega sõnu.

Y-tähega sõnade lugemine.

Sihtmärk: viia läbi sõnade kõlaanalüüsi sõnamudelite alusel; tutvustada sõna MY mitut tähendust.

Mida nad kastavad lk 35 pildil olevaid lilli? (kastekann)

Miks me lilli kasvatame ja nende eest hoolitseme? (Lapsed annavad selgitusi lõõgastumiseks, iluks. Imetleme lilli. Vajalik on hoolitseda põllulillede eest.)

Hääldame sõna häälikuvormi aeglaselt, hääliku [й´] juures viibides.

Tahvlil: [l´] [e´] [j´] □ [a]

Kus see heli on? (sõna keskel)

Mitu heli on diagrammil märgitud? (5)

Mitu tähte kulub kirjutamiseks? (5)

Jagame silpideks ja paneme rõhku. Milline silp on rõhu all?

Vaadake lehe vasakus alanurgas olevat illustratsiooni.

Mida tüdruk teeb? (Tüdruk aitab ema. Pärast õhtusööki peseb nõusid.)

Kuidas sina vanemaid aitad? Mida sa maja ümber teed? (Lapsed räägivad, kui palju abi nad oma vanematele maja ümber pakuvad.)

Pärast söömist peate enda järelt koristama. Hoia oma mänguasjad ja asjad korras, ära puista neid mööda tuba laiali. Riputage oma koolivorm ilusti toolile või kappi, et ema ei peaks seda kaks korda triikima.

Kaerame sõna ühe sammuga. (Minu)- Millistel juhtudel kasutame sõna MINU? (Sõnajärjekorras või nõuandes: pese nõusid. Teeme kindlaks, kas ese kuulub omanikule.)

Mõelge välja lause sõnaga "Minu".

Mitu silpi on ühes sõnas? (1)

Kuidas sa kindlaks tegid? (häälikute järgi)

Mis on nõudepesuseadme nimi? (pesemine)

Hääldame sõna häälikuvormi.

[m] [o] [j´] □ [a]

Iseloomustagem heli [й´] - nõus, pehme, kõlav.

Tähistame seda tähega "Y".

Kuidas teha kindlaks, mitu silpi ühes sõnas on?

Lugege uuesti diagrammidel olevaid sõnu: sosista, valjult, aeglaselt.

Kus on nende sõnade heli [th"]? (keskel ja lõpus).

Meie klassis on poiss, kelle nime lõpus on ka th häälik. Mis ta nimi on? (Timofey)

Mis on selle tähe nimi, mis tähistab selle nime viimast heli?

6. Tunni kokkuvõte

Mis teemat me täna arutasime?

Milliseid eesmärke saavutasite? Tutvusime uue häälikuga, seda häält tähistava tähega ja õppisime häälikut sõnades tuvastama.

Rääkige meile endast, kui oleksite täht Y. (Tähe th tähendab kaashäälikut, häälelist, pehmet heli.)

Poisid, mis õppetund täna oli? ? (huvitav, lahke, informatiivne)

Tänane tund oli edukas
See polnud teie jaoks asjata.
Te kõik tegite kõvasti tööd.
Kas teile meeldis, sõbrad?
(Kiida end töö eest, patsuta pähe).

7.Peegeldus

Sul on töölaudadel “värvilised” peopesad, millega saad tunnis oma tööd hinnata.

Võtke see üles ja näidake seda.

Punane peopesa- tegime kõik, raskusi ei olnud.

Kollane palm- saime hakkama, kuid oli raskusi.

Sinine palm- see oli väga raske.

Olga Titovets
GCD kokkuvõte ettevalmistavas logopeedilises rühmas "Heli ja täht Y"

Eesmärgid:

Paranduslik ja õpetlik:

1. Jätkake lastele kaashääliku kontseptsiooni tutvustamist.

2. Õppige tuvastama heli -th- kõrva järgi.

3. Õppige häälikukombinatsiooni ah, oh helianalüüsi tegema.

4. Tutvustage Y-tähte

Korrigeerivad ja arendavad:

1. Arendada foneemilist teadlikkust.

2. Arenda tähelepanu ja mälu.

3. Arenda ruumilist orientatsiooni.

Paranduslik ja õpetlik:

1. Äratage emotsionaalne meeleolu.

2. Kasvatada sõbralikku suhtumist üksteisesse, vastastikust abistamist.

Varustus: teemapildid: papagoi, jood, jogurt, joogi, oja, husky, kajakas,

T-särk, teekann; pliiatsid, loenduspulgad, laastud.

GCD liikumine:

1. Sissejuhatav osa.

Organisatsiooniline moment.

Tervitused.

Arva ära tunni teema. Ma ütlen teile mõistatusi ja mõistatuste põhjal tunnete ära heli, millega me täna töötame.

Kõik teavad seda lindu.

Soojematesse ilmadesse ei lenda

See lind on aastaringselt

Elab meie hoovis

Ja ta säutsub

Hommikust saati vali

Ärka kiiresti üles. -

Kõigil on kiire... (varblane)

On Tseilon, on roheline

On lilleline – vali oma valik!

Olgu siis palav või külm

Joo mõnuga. (tee)

Ma jooksen trepist alla,

Helin üle kivikeste,

Kaugelt laulu järgi

Sa tunned mu ära. (voog)

Millist heli nendes sõnades korratakse? ([Y])

Logopeed näitab peegli ette ja selgitab heli artikulatsiooni [Y]:

Huuled kergelt naeratavad;

Hambad on lähestikku;

Keele ots on alumiste hammaste taga, keele tagumine pool on kõrgendatud kõvasuulae poole, moodustades pilu, millest läbib õhuvool;

Kael "töötab".

Hääliku tunnused: konsonantheli (keel loob õhutõkke, pehme. Nimetus: roheline ring.

2. Põhiosa.

Täna tuli meie klassi külaline, kes soovib teiega mängida.

Ta elab avaras puuris.

Lastele meeldib temaga rääkida.

Ärge nuhelge teda asjata -

Ta on kordaja. (papagoi)

Meie tundi tuli papagoi Kesha (mängupapagoi).

Ta palub teil aidata tal raskete ülesannetega toime tulla.

Mäng "Määrake õige heli"

Mõelge mitmele joonistatud objektile, andke neile nimi, valige ainult need, mis on joonistatud

kelle nimi sisaldab heli [th], määrake hääliku [th] koht sõnades: T-särk, kärbes, raamatud, maja, teekann, oja, kajakas, husky.

Peate panema kiibid õigetesse lahtritesse (sõna algusesse, keskele või lõppu).

Järgmine ülesanne on õppida selge fraas:

Ay-ay-ay – mai on varsti käes.

Oi, oi, oi, tuul, puhu.

Oh-oh-oh - võta mind endaga kaasa.

Hei-hei-hei - joo vett.

Korrake luuletust, hääldades sõnu, plaksutades käsi iga silbi jaoks.

Millist heli leidub sageli luuletuse sõnades?

Jood on hea

Yod ei ole kuri.

Asjata karjute:

"Oi-oi-oi!"

Dünaamiline paus:

Ümber rusude hüppab väike jänku.

Jänku hüppab kiiresti, sa saad ta kinni!

(Lapsed hüppavad nagu jänesed ja jäljendavad siis peopesaga jänku püüdmist.)

Mäng "Värvilised papagoid"

Kesha soovib teile näidata fotosid oma sõpradest – papagoidest, kes elavad Aafrikas.

Valige võimalikult palju sõnu – märgid, mis vastavad küsimusele "milline?"

(Roheline, valge, sinine, punane, mitmevärviline.)

Mis on kõigi nende sõnade viimane heli? ([th])

3. Õpitu kinnistamine.

Meenutagem sõnu heliga [th].

"Y-ga" algavaid sõnu on väga vähe

Jogurt, jood ja sõna jooga.

Tavaliselt kirjutame lõppu "Y":

Tee, juhuslik, salajane, ekstra.

Teeme sõnadest lauseid.

(Lause analüüs, eessõnade leidmine ja tähenduse selgitamine, nende koha määramine lausetes.)

Jänku, istu, bush, all;

Kajakas, meri, lend, üle.

4. Y-tähe tutvustamine.

Ja mitte mütsis ega mütsis

Y-täht kõnnib mütsis!

Miks tal müts seljas on?

Sest nii on see moodsam!

Milline täht "Y" välja näeb?

Mäng "Kirja konstrueerimine".

I-Y tähtede eristamine.

Lapsed panevad pulkade ja värviliste pliiatsite abil lauale I-tähe.

Y-tähe "müts" on valmistatud paksust niidist.

Harjutus "Loe sõnu"

MAI, T-SÄRK, JAY, JÄNKU, PÄHKL

Mõelge välja nende sõnadega fraasid (soe mai jne)

5. Peegeldus.

Mis sulle meelde jäi? Mis oli raske?

6. Kokkuvõte.

Kesha tänab lapsi abi eest.

Annab neile pilte – värviraamatuid õpitud helidega.

Selleteemalised väljaanded:

Kokkuvõte eesmisest logopeedilisest tunnist “Heli [T] ja täht T” kooliks ettevalmistavas logopeedilises rühmas Tund nr 6 Teema: Heli ja täht T Eesmärgid: tutvustada lastele häälikut T, selgitada selle artikulatsiooni, harjutada isoleeritud T-hääliku hääldamist.

Vanemate logopeediliste rühmade lastele kirjaoskuse õpetamise frontaaltunni kokkuvõte “Täht T. Heli T” Tunni eesmärgid: Parandus- ja kasvatuslik: tutvustada lastele häälikut ja T-tähte; õpetada heli T iseloomustamist akustika abil.

GCD kokkuvõte ettevalmistavas rühmas, kasutades kaasaegseid tehnoloogiaid “Heli ja täht Y” Teema: “Heli ja täht Y” Suund: Kognitiivne ja kõne areng. Sotsiaalne ja isiklik areng. Juhtiv haridusvaldkond: suhtlemine.

Kooliks ettevalmistava logopeedilise rühma avatud tunni kokkuvõte “Heli ja täht Sh” Eesmärk: arendada peenmotoorikat; Harjutada oskust moodustada deminutiivse tähendusega sõnu; Tugevdage seda, mis on õige.

Tunni kokkuvõte “Heli ja täht O. Tädi Sovunja mõistatused” õpetaja-logopeed Dubrovskaja Svetlana Grigorjevna õpetaja-logopeed Penkova Svetlana.

Kirjaoskuse õpetamise ettevalmistusrühma tunni kokkuvõte “Hääliku [K] ja K-täht” Teema: Häälik [K] ja täht K Eesmärk: tutvustada lastele K-tähte Eesmärgid: - kinnistada oskust tuvastada sõna esimene ja viimane häälik; - parandada.

Tunnimärkmed vanemlogoteraapia rühmale “Heli [a], täht A” Teema: Heli [a], täht A. Eesmärk: tutvumine häälikuga [a], täht A. Eesmärgid: Korrigeeriv - hariv: - tutvustada lastele heli.

GCD kirjaoskuse õpetamiseks ettevalmistusrühmas “Heli [p] ja täht p” GCD Heli ja täht “P” Eesmärk: korrigeeriv ja hariv: - kinnistada häälikute “P”, “P” eristamise ja selge hääldamise oskusi; - õppida.

Ettevalmistava logopeedilise rühma kirjaoskuse tunni kokkuvõte “Heli [U] ja U-täht” Haridustegevuse tehnoloogiline kaart kirjaoskuse õpetamiseks ettevalmistavas logopeedilises rühmas